Hrobař Baníku

Směr, kterým se postupně ubíral vztah vedení klubu pod taktovkou Petra Šafarčíka a fanoušků, je všem dobře známý. Ani náš spolek, toho času občanské sdružení, nebyl výjimkou. Přesto nám později byla vytýkána spolupráce s lidmi ve strukturách klubu za této éry, stejně jako horlivost v boji proti vedení klubu v době, kdy jsme byli přesvědčeni o jeho tragickém kurzu. Změny v našem postoji však nebyly otázkou dnů či týdnů. Vedla k nim dlouhá cesta, na které jsme vždy sledovali zájmy klubu dle nejlepšího svědomí. Ve zkratce:

POČÁTKY

Příchod nových majitelů jsme, stejně jako široká fanouškovská obec, kvitovali s povděkem. V součinnosti s klubem jsme, kromě jiného, začali připravovat dva významné projekty. První měl za cíl vybudovat systém vyhledávání mladých talentů v regionu prostřednictvím pravidelných náborových akcí pod patronátem trenérů mládeže. O koncept nakonec bývalé vedení, i přes pokročilé přípravy, ztratilo zájem. Projekt se přesto podařilo dotáhnout do zdárného konce vlastními silami organizátorů, byť až v dubnu 2016 (VÍCE ZDE). Druhý projekt měl klubu zajistit tréninkové prostory pro mládežnické celky prostřednictvím revitalizace hřiště v Muglinově. Tu měl ze svých prostředků zaplatit náš spolek. Kamenem úrazu se stala neochota klubu smluvně garantovat, že bude hřiště v Muglinově prostřednictvím mládeže dlouhodobě využíváno. Výsledkem tak mohly být proinvestované prostředky bez sebemenšího užitku pro mladé talenty. Za daných podmínek byl spolek nucen spolupráci ukončit. Oba projekty tak zůstaly nedokončeny z důvodů nezájmu a liknavosti tehdejšího vedení Baníku. Není tedy pravdou, že by spolek nestál o konstruktivní spolupráci s klubem, jak v médiích uváděl Petr Šafarčík.

KARTA SE OBRACÍ

Tou dobou již Petr Šafarčík jako majitel fanouškům čelil sám (Libor Adámek se ze svého podílu nechal vyplatit). Zdatně mu však sekundovala garnitura spolupracovníků v čele se synem Michalem. V půli února 2015 vyhlásili Ultras Baníku bojkot domácích utkání (k němuž se v červnu přihlásil i náš spolek) a na Bazalech se na billboardu načas usadil vzkaz pro vedení hrazený námi a spolkem Chachaři.

Červená karta, vzkaz pro vedení Baníku únor 2015

Červená karta, vzkaz pro vedení Baníku únor 2015

Červená karta, vzkaz pro vedení Baníku únor 2015

Červená karta, vzkaz pro vedení Baníku únor 2015

Problémů a absurdit přibývalo do té míry, že by jejich výčet vydal na malou kroniku, a tak byla spuštěna akce „Hrobař Baníku“.

Hrobař Baníku

Hrobař Baníku

Na internetu a Facebooku vznikly pod tímto názvem stránky, na které byly vypsány a průběžně přidávány přešlapy vedení v souvislostech tak, aby se mohl každý fanoušek jednoduše a přehledně informovat. Chod těchto stránek byl rovněž zajišťován ve spolupráci s Chachary.

Když koncem roku 2015 Petr Šafarčík oznámil odchod z klubu a jeho prodej, došla většina cílů této iniciativy naplnění. Fanoušci se vrátili do ochozů a nám nezbývá než věřit, že se k podobným kampaním v budoucnu již nebudeme muset uchylovat.